Kedves Partnereink!
Sok magánszemély és vállalkozó teljes bizonytalanságban kezeli a hírekben egyre gyakrabban előforduló 2019. szeptember 14-i határidőt. „Mi ez?”
2015 novemberében jelent meg és 2016. január 13-án lépett hatályba a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló módosított uniós irányelv. Az irányelv fokozza a távoli elektronikus pénzügyi tranzakciók lebonyolításánál (PSP-k) növelni igyekszik biztonságot, ezért előírja az SCA alkalmazását.
Az SCA egy, az eddigieknél szigorúbb ügyfélhitelesítési rendszer.
Az SCA definíciója az irányelvben a következő: „hitelesítés legalább két olyan, az „ismeret”, „birtoklás” és „biológiai tulajdonság” kategóriába sorolható elem felhasználása alapján, melyek egymástól függetlenek annyiban, hogy az egyik feltörése nem befolyásolja a többi megbízhatóságát, és az eljárás kialakítása révén az azonosítási adatok bizalmassága biztosított”.
„ismeret” = csak a szolgáltatást igénybe vevő által ismert információ,
„birtoklás” = csak a szolgáltatást igénybe vevő által birtokolt dolog
„biológiai tulajdonság” = a szolgáltatást igénybe vevő jellemzője
Az irányelv előírja, hogy az SCA-t kell alkalmazni az elektronikus fizetések során (kivéve, ha mentesség alkalmazható). Tehát a bankoknak is fel kellett készülniük a szigorúbb azonosítási szabályokra, de az ügyfeleknek (magánszemélyek és társaságok) is van teendőjük, ha bankkártyát használnak fizetésre.
Az ügyfélhitelesítés bankonként eltérő lehet: sms-kód, QR-kód, beolvasható színes vizuális kód vagy egyéb üzenet.
Mivel jár ez az ügyfelek számára:
Célszerű még a határidő lejárta előtt a szükséges egyeztetéseket megtenni, mert ezen a területen – a Pmt-vel ellentétben – nem várható a határidő módosítása.
Mivel a vállalkozások jelentős részénél nem tartozik a könyvelők hatáskörébe a banki és pénzügyi ügyek intézése, így ezeket a feladatokat a bankszámla feletti rendelkezési joggal rendelkező személynek kell intézni.
Budapest, 2018. augusztus 22.
Tisztelettel:
dr. Sallai Csilla
Kamarai tag könyvvizsgáló
Kapcsolódó dokumentumok:
A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.
Tisztelt Elnök Asszony, Kedves Csilla!
A héten lezajlott szakmai versenyek második fordulóján és díjátadáson személyes részvételéért,
továbbá a versenyek támogatásáért ...
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...