Beszámolóhoz kapcsolódó időpontok

Kedves Partnereink!

 

Vegyük sorra a mérleggel beszámolóval kapcsolatos időpontokat:

 

1.

Mérleg fordulónapja - az üzleti év utolsó napja. Az üzleti évet az határozza meg, hogy naptári évet választott-e cég üzleti évnek vagy attól eltért. Amennyiben naptári évet, akkor a mérleg fordulónapja minden év december 31. Vannak azonban esetek amikor a mérleg fordulónapja ettől eltérhet - ilyen lehet például osztalékelőleg fizetéshez a közbenső mérleg fordulónapja vagy a tevékenységet záró beszámoló.

Az üzleti évre vonatkozó döntést is a számviteli politikában kell rögzíteni!

 

2.

A mérlegkészítés időpontja az az időpont, amely alapján (azaz ameddig) az előző üzleti évre vonatkozó adatokat és információkat figyelembe lehet venni a beszámoló elkészítésénél. Ezt követően ismertté vált adatok és információk már nem kerülnek be az előző üzleti év mérlegébe, eredménykimutatásába.

A számviteli politikában kell meghatározni a mérlegkészítés időpontját. Az időpont meghatározásánál az a döntő, hogy

  • meddig várhatóak adatok, információk, amelyek relevánsak az előző üzleti évre vonatkozóan;
  • mikorra tervezik a beszámoló elfogadását;
  • van-e valami olyan külső dolog (pl. banki adatszolgáltatás, pályázat), ami miatt készen kell lenni a beszámolóval;
  • de lehetnek munkaszervezési kérdések is.

 

A számviteli szabályok előírják, hogy amennyiben változik a mérlegkészítés időpontja egyik beszámolási időszakról a másikra, akkor a kiegészítő mellékletben kell bemutatni a változást, azaz a változás okát és következményeit, számszaki hatását.

Tehát lehet változtatni a mérlegkészítés időpontját, de ez a számvitel politika változtatásával kell, hogy együtt járjon! A számviteli politikát pedig csak az ügyvezetői vagy tulajdonosi döntése alapján lehet módosítani, így ez a management kompetenciája. A könyvelő legfeljebb tanácsolhatja, hogy változtatni kellene. Ha ezt elfogadja a vezetés, akkor könyvelő előkészíti a számviteli politika módosítását.

 

3.

A beszámoló tulajdonosok számára való kiküldése – jellemzően azoknál a cégeknél van jelentősége, ahol a tulajdonosok nincsenek egymással napi kapcsolatban

Ezt az időpontot úgy kell megválasztani, hogy a taggyűlésig elég idő maradjon arra, hogy a tulajdonosok felkészüljenek a beszámolót elfogadó taggyűlésre, illetve az ott meghozandó döntésekre. Ez az időpont jellemzően két héttel korábbi, mint a taggyűlés tervezett időpontja.

 

4.

A beszámoló elfogadásának napja - a beszámoló elfogadásának napja nem könyvelői döntés, hanem a management kompetenciája. (Még akkor is oda kell figyelni erre az időpontra, ha a beszámoló elfogadása nem egy szabályosan összehívott formában és celebrált módon zajlik, nehogy véletlenül ez egyik tulajdonos a világ egyik végén, a másik pedig a másik végén legyen azon a napon, amit korábban vagy később, mint a beszámoló elfogadásának napjaként megjelöltek. Ilyen malőrökből később komoly felelősségi kérdések is lehetnek – éppen ezért könyvelőként még a legkisebb cégnél is a menedzsmenttel együtt kell ezekben a kérdésekben működni.

 

5.

A mérleg közzétételének az időpontja - ez jellemzően a mérleg fordulónapja követő ötödik hónap utolsó napja, azaz december 31 mérlegfordulónappal számolva május 31-e. De vannak olyan esetek, amikor rövidebb idő áll rendelkezésre a közzétételre, ezekben az esetekben az előző időpontok is változhatnak – gondoljunk pl az átalakulás számviteli feladataira és határidőire.

 

 

Budapest, 2018. január 11.

 

 

Tisztelettel:

 

dr.Sallai Csilla

Kamarai tag könyvvizsgáló

 

 


Kapcsolódó dokumentumok:

Vissza a hírekhez!


A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.

Én még nem tudtam olyan szakmai kérdéssel, problémával fordulni Sallai Csillához, amire ne tudott volna azonnal abszolút kielégítő választ adni, sőt az Ő válaszai általában nem egyszerűen válaszok, hanem komplett elemzések ...

Bővebben...

Árfolyamok

EUR
CHF
USD

Kamatkedvezmény

Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?

Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.

Bővebben...