Kedves Partnereink!
Minden gazdasági társaság legalább évente egyszer – a társaság beszámolójának az elfogadás miatt - taggyűlést köteles tartani. Ezt az ügyvezető köteles összehívni.
Minden taggyűlésről az ügyvezető jegyzőkönyvet köteles készíteni, vagy készíttetni.
A jegyzőkönyv tartalmazza
A jegyzőkönyvet az ügyvezető és egy - a taggyűlésen jelenlevő, hitelesítőnek megválasztott - tag írja alá.
Az ügyvezető a tagok által hozott határozatokról folyamatos nyilvántartást köteles vezetni. Ez az ún. határozatok könyve. A határozatok könyvét a társaság székhelyén kell tartani. (Ez alól a kivétel, ha a tulajdonosok a társasági szerződés ettől eltérően döntenek.)
Az ügyvezető a taggyűlésen meghozott határozatokat haladéktalanul köteles a határozatok könyvébe bevezetni.
A társasági szerződés előírhatja azt is, hogy a határozatok könyvében a felügyelőbizottság – amennyiben van FB - határozatait is nyilván kell tartani.
A határozatok könyvébe bármelyik tag betekinthet és az azokban foglaltakról az ügyvezető által hitelesített másolatot kérhet.
A gazdasági társaságokról 2006. évi IV. törvény 146 § rendelkezik a határozatok könyvének vezetéséről.
A törvényi kötelezettségen túl azonban a határozatok könyve hasznos dokumentum is, mivel egy adott döntést követően esetlegesen évek múlt már nehezen reprodukálhatóak az akkori döntések, ezek alapja, indoka, tervezett végrehajtás feltételei, stb. Ezekre az információkra viszont a későbbiekben akár az ügyvezetésnek, akár a tulajdonosi körnek, vagy egy ellenőrnek szüksége lehet.
A határozatok könyve lehet "könyv" formájú nyomtatvány, amely a kereskedelmi forgalomban is kapható. Ennek ellenére azonban ilyen jellegű kötelező formai előírás nincs! A határozatok könyve állhat egymás után lefűzött, önálló lapokból is, a lényeg az, hogy a társaság valamennyi határozata egy helyen, összegyűjtve megtalálható legyen.
A határozatok könyvére vonatkozó a minta az ún. „kormányzati portálon” található.
https://ugyintezes.magyarorszag.hu/dokumentumok/hatarozatok_konyve.rtf
Levelünk végén ezt a formátumot mellékeljük.
Meg kell említeni a Határozatok könyve fogalmával kapcsolatosan, hogy a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény 44. § is rendelkezik e dokumentumról. A közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) köteles a közgyűlés határozatairól és a határozatok végrehajtásáról nyilvántartást (a továbbiakban: Közgyűlési Határozatok Könyve) vezetni, amely a - évenkénti bontásban - a hitelesített közgyűlési jegyzőkönyv alapján tartalmazza:
A közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) a külön tulajdont érintő tulajdonosváltozás esetén - a szerződő felek kérésére, részükre - köteles a Közgyűlési Határozatok Könyvének, illetőleg az elidegenítéssel érintett ingatlanra vonatkozó határozatokat bemutatni, de a Közgyűlési Határozatok Könyvébe bármely tulajdonostárs betekinthet és a határozatokról - a másolási költség megfizetésével - másolatot kérhet.
Budapest, 2012. január 23.
Tisztelettel:
dr. Sallai Csilla
Kamarai tag könyvvizsgáló
Határozatok könyve (tájékoztató jellegű iratminta)
HATÁROZATOK KÖNYVE
A társaság neve: ………Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság
A társaság rövidített neve: ……… Kft.
A társaság székhelye: ….… Budapest, ……… út …. szám
A társaság telephelye: ….… Budapest, ……… út …. szám
A cég megalakulásának időpontja: 20... év ……… hó ….. nap
A cégbejegyzés időpontja: 20... év ……… hó ….. nap
Cégjegyzékszám: ………
Adószám: ………
KSH szám: ………
Társadalombiztosítási törzsszám: ………
Bankszámlaszám: ………
Az adatokban történő változások: …............…………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………..
Megnyitva: 20... év ………hó ….. nap
…………………………………….
ügyvezető aláírása
Ez a könyv ……. számozott oldalt tartalmaz.
Határozatszám Határozat szövege Bejegyzés kelte Hitelesítő aláírása
Kapcsolódó dokumentumok:
A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal – korábban VPOP és APEH
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Magyar Nemzeti Bank (MNB) – aktuális napi Eur árfolyam, alapkamat, infláció, ...
Országos Egészségbiztosítási Pénztár (Oep)
Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (Onyf)
Kamatkedvezmény
Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?
Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.
Bővebben...