Mi a céltartalék?

  Kedves Partnerünk!   Az óvatosság számviteli elvéből következik a céltartalék-képzés

 

Az eredményt csökkentő tételként kell - a szükséges mértékben - figyelembe venni azokat a múltbeli, illetve folyamatban lévő ügyletekből, szerződésekből származó, külső (harmadik) felekkel szembeni kötelezettségeket, amelyek a mérleg fordulónapján valószínű vagy bizonyos, hogy fennállnak, de összegük vagy esedékességük időpontja a mérleg készítésekor még bizonytalan, és azokra a vállalkozó a szükséges fedezetet más módon nem biztosította.
Ezek alapján kell céltartalékot képezni a jogszabályban meghatározott garanciális kötelezettségre, a függő kötelezettségre, a biztos (jövőbeni) kötelezettségre, a korengedményes nyugdíj, a végkielégítés miatti fizetési kötelezettségre, a környezetvédelmi kötelezettségre.
  A valós eredmény megállapítása érdekében - a szükséges mértékben az eredmény terhére - céltartalék képezhető az olyan várható, jelentős és időszakonként ismétlődő jövőbeni költségekre, amelyekről a mérleg fordulónapján feltételezhető vagy bizonyos, hogy a jövőben felmerülnek, de összegük vagy felmerülésük időpontja még bizonytalan.
Ezért lehet céltartalékot képezni a fenntartási, az átszervezési költségekre, időszakonkénti nagyjavításokra, a környezetvédelemmel kapcsolatos költségekre.
  Amennyiben a kötelezettség vagy a költség ténylegesen felmerül, az arra képzett céltartalékot fel kell szabadítani, s az eredmény javára kerül elszámolásra.   A céltartalék képzése a számviteli eredmény reálisabb értékét hivatott biztosítani, azt a társasági adóról szóló törvény nem akceptálja, így a képzett vagy feloldott összeggel vissza kell módosítani az adó alapját.

Budapest, 2009. augusztus 3.   dr. Sallai Csilla Kamarai tag könyvvizsgáló

 

 


Vissza a hírekhez!


A honlapon található írások figyelem felhívó jelleggel készültek és tájékoztatásul szolgálnak. Felhívjuk a figyelmet honlapunk jogi nyilatkozatában foglaltakra, amely szerint írásainkban szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául, azokat a konkrét esetekben mindenki csak a saját kockázatára használhatja fel, illetve az érintett szabályok kivonatos ismertetése, értelmezése miatt nem vállalhatunk felelősséget.

„Címei szerint bejegyzett könyvvizsgáló és adószakértő. Amellett, hogy munkáját és társadalmi feladatait magas szinten űzi, szívesen gyűjti, és nagy becsben tartja a szakmával kapcsolatban ...

Bővebben...

Árfolyamok

EUR
CHF
USD

Kamatkedvezmény

Minden esetben kamatköteles, ha a cég a dolgozójának ideiglenes pénzt ad kölcsönt?

Jó hír – nem! Vannak kivételek, amelyeknél nem kell a dolgozónak kamatot fizetni vagy a meg nem fizetett kamatot jövedelemként leadózni.

Bővebben...